Maratonul Sănătăţii | Informația Harghitei - jurnal independent
sâmbătă , 23 octombrie 2021
Home » Sport » Maratonul Sănătăţii
Maratonul Sănătăţii

Maratonul Sănătăţii

La sfârşitul săptămânii trecute, la Harghita-Băi, a avut loc cea de-a XXXII-a ediţie de iarnă a Maratonului Sănătăţii.

Fără a prelungi mult vorba, vă spunem că la ediţia din acest an au luat startul 96 de iubitori ai sportului şi ai alergării pe schiuri (61 la masculin şi 35 la feminin).

Masculin

Categoria Open: 1. Gegő Hunor (Delniţa); 2. Iulian Ababei (Topliţa); 3. Kristó Norbert (M. Ciuc).

Categoria 2005 şi mai tineri: 1. Cristian Groza (Topliţa); 2. Dragoş Corpaş (Topliţa); 3. Török Láday Dávid (M. Ciuc).

2003-2004: 1. Ionuţ Vântu; 2. Ferencsz Csibi Arnold; 3. Iulian Răuţu (toţi trei din Topliţa).

2001-2002: 1. Fórika Szabolcs (Gheorgheni); 2. Ráduly Iulian (Topliţa); 3. Răzvan Tompea (Topliţa).

1999-2000: 1. Iulian Ababei (Topliţa); 2. Sara Zoltán (Gheorgheni); 3. Sebastian Tompea (Topliţa).

1995-1998: 1. Gego Hunor (Delniţa); 2. Kristó Norbert (M. Ciuc); 3. Ráduly Andrei (Topliţa).

1985-1994: 1. Ciprian Bălănescu (Bucureşti) – a fost singurul participant la această categorie de vârstă.

1975-1984: 1. Kancz Sándor (Sf. Gheorghe); 2. Simó János (M. Ciuc); 3. Adrian Costea (Tg. Mureş).

1965-1974: 1. Tankó Elemer (Gheorgheni); 2. Török Laday Károly (M. Ciuc); 3. Gego Mihály (Delniţa).

1955-1964: 1. Imre István; 2. Ilie Sponochi; 3. Bartalis Árpád (toţi din M. Ciuc).

1950-1654: 1. Miklós Lajos (M. Ciuc) – a fost singurul participant la această categorie de vârstă.

1949 şi mai în vârstă: 1. Szold József (Frumoasa); 2. Incze Zoltán (M. Ciuc); 3. Laday Károly András (M. Ciuc).

Feminin

Categoria Open: 1. Koncz Mónika (Sf. Gheorghe); 2. Vakaria Edit (Gheorgheni); 3. Márton Enikő (M. Ciuc).

Categoria 2005 şi mai tineri: 1. György Tünde (Harghita-Băi); 2. Cristina Maria Răuţu (Topliţa).

2003-2004: 1. Bernat Andrea; 2. Furika Erika; 3. Balázs Izabella (toate trei din Gheorgheni).

2001-2002: 1. Irina Kabalas (M. Ciuc); 2. Bálint Katalin (Valea Strâmbă); 3. Farkas Erika (Valea Strâmbă).

1999-2000: 1. Márton Enikő (M. Ciuc); 2. Darvas Zsanett (Gheorgheni); 3. Potyo Katalin (Sânmartin).

1995-1998: 1. Vakaria Edit; 2. Kacso Bernadett; 3. Sara Dalma (toate trei din Gheorgheni).

1975-1984: 1. Koncz Mónika (Sf. Gheorghe).

1965-1974: 1. Ráduly Annamária; 2. Lőrincz Judith (ambele din M. Ciuc).

1955-1964: 1. Ferencz Jozefa; 2. Domokos Anna (ambele din M. Ciuc).

1949 şi mai în vârstă: 1. Gabriela Iosub (M. Ciuc).

Premii speciale

Cel mai tânăr participant: Török Laday Gergo, născut pe 16.06.2008, M. Ciuc.

Cea mai tânără participantă: György Tünde, născută pe 05.09.2006, Harghita-Băi.

Cel mai în vârstă participant: Sándor István, născut pe 01.10.1933, Sânsimion.

Cea mai în vârstă participantă: Iosub Gabriela, născută pe 23.09.1947, M. Ciuc.

Participantul sosit de la cea mai mare distanţă: Ciprian Bălănescu, Bucureşti.

Familia cu cea mai numeroasă participare: Török Laday, M. Ciuc – 5 persoane.

Premiul special antidrog: Clubul Sportiv Şcolar M. Ciuc.

 

Comentarii:

comentarii

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.