Puteți susține ziarul Informația Harghitei și, implicit, această pagină de Internet
prin direcționarea către Fundația „Adevărul Harghitei”
a până la 3,5% din impozitul datorat.

Taekwondo: Ciucani, pe podium la Cupa Bistriţei | Informația Harghitei - jurnal independent
duminică , 19 mai 2024
Home » Sport » Taekwondo: Ciucani, pe podium la Cupa Bistriţei
Taekwondo: Ciucani, pe podium la Cupa Bistriţei

Taekwondo: Ciucani, pe podium la Cupa Bistriţei

La sfârşitul lunii trecute a avut loc Cupa Bistriţa 2024 – Taekwondo WT, competiţie care este inclusă în calendarul naţional al Federaţiei Române de specialitate şi la care au participat aproape 500 de sportivi din categoriile de copii 2, copii 1, juniori mici, cadeţi şi juniori, de la 23 de cluburi din ţară.

Din Miercurea-Ciuc a fost prezent Clubul Sportiv „Csiki Titanok”, care a participat cu 16 copii, aceştia reuşind să obţină 29 de clasări pe podium: 11 clasări pe locul I, 10 pe locul II şi 8 clasări pe locul III. Sportivii au fost pregătiţi de către antrenorul Dombi Gyula 3. DAN în Taekwondo WT.

În ultima zi a competiţiei s-au desfăşurat alte probe de taekwondo: poomsae (forme), speedkick, spargeri (kyopka), Haidong gumdo – luptă şi proba de aplicativ.

Rezultatele obţinute de sportivii ciucani

  • Luptă (kyorugi) – proba olimpică

Locul 1: Dombi Patrik (cadeţi, clasa A, – 33 kg); György Csongor (gyerek 2, clasa B, – 25 kg); Szávuj Kincső (copii 1, clasa B, – 25 kg).

Locul 2: Dombi Denisz (juniori mici, clasa B, – 30 kg); Szávuj István (copii1 B, – 30 kg); Demián Dóra ( cadeţi B, – 44 kg).

Locul 3: Bartók Krisztián (copii 2B, – 25 kg); Kirstó Márk (copii 2B, – 25 kg); Tankó Anita (juniori mici B, – 30 kg); Puskás Mátyás (copii 1B, – 25 kg).

  • Spargeri (kyopka)

Locul 1: Mihálcz Andrea (cadeţi); Szávuj Kincső (copii); Bartalis Bence (juniori mici); Tankó Anita (juniori mici).

Locul 2: Dombi Patrik (kadet); Vrenceán Nóra (juniori mici); Dombi Denisz (juniori mici); Kristò Márk (copii); Demián Dóra (cadeţi).

Locul 3: Cantea Emilia (juniori mici); Borbély Tamás (juniori mici); Szávuj István (copii).

  • Lovituri de viteză (speedkick)

Locul 1: Dombi Patrik; Dénes Alexandra.

Luptă (haidong gumdo)

Locul 1: Dombi Patrik (cadeţi); Demián Dóra (cadeţi).

  • Forme (poomsae)

Locul 2: Mihálcz Andrea (cadeţi).

Locul 3: Szávuj Kincső (copii)

  • Aplicativ

Locul 2: Dénes Alexandra (juniori mici).

Pentru clubul din Miercurea-Ciuc urmează, la sfârşitul acestei luni, Campionatul Naţional de Taekwondo WT, care va avea loc la Bucureşti.

Comentarii:

comentarii

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.