Puteți susține ziarul Informația Harghitei și, implicit, această pagină de Internet
prin direcționarea către Fundația „Adevărul Harghitei”
a până la 3,5% din impozitul datorat.

Candidaţii la alegerile locale în localităţile cu populaţie majoritară de etnie română | Informația Harghitei - jurnal independent
vineri , 24 mai 2024
Home » Politic » Candidaţii la alegerile locale în localităţile cu populaţie majoritară de etnie română
Candidaţii la alegerile locale în localităţile cu populaţie majoritară de etnie română

Candidaţii la alegerile locale în localităţile cu populaţie majoritară de etnie română

Pe data de 9 iunie suntem invitaţi la urne pentru a ne alege reprezentanţii în consiliile locale şi în primării, precum şi eurodeputaţii, ştiindu-se deja că cele două alegeri (locale şi europarlamentare) au fost comasate.

Săptămâna trecută au fost definitivate listele de candidaţi, atât pentru funcţia de primari, cât şi pentru consilieri locali, respectiv pentru preşedinţii de Consiliu Judeţean şi consilieri judeţeni. Şi tot săptămâna trecută v-am prezentat listele pentru tot ce înseamnă Consiliul Judeţean Harghita, respectiv pentru primăriile şi consiliile locale din Miercurea-Ciuc şi Odorheiu Secuiesc.

Acum propunem să vedem listele pentru localităţile care au o populaţie majoritară de etnie română. Facem precizarea că la listele pentru consiliul local, din considerente de spaţiu, am preluat doar primele cinci poziţii.

  • Municipiul Topliţa

Primar (în ordinea de pe buletinul de vot): Bodor Attila-Béla (UDMR), Dumitru Olariu (PSD), Mihai-Achim Calinovici (Alianţa Dreapta Unită USR – PMP), Victor-Sebastian Buzilă (PNL), Ludovic Manolache (AUR), Vasile Puşcaş (independent).

Consiliul Local (în ordinea de pe buletinul de vot):

UDMR – Bodor Attila-Béla, Balázs Zoltán, Baico Zsigmond, Ciontea Irina-Ildikó, Csatlós Fülöp-István;

PSD – Dumitru Olariu, Dan-Ciprian Rugină, Olimpiu-Marius Macarie, Ioan-Andrei Vodă-Marc, Alina-Andreea Şuteu;

Alianţa Dreapta Unită USR – PMP – Mihai-Achim Calinovici, Violina Rotaru, Vasile-Florin Runcan, Claudia-Georgeta Berci, Ana-Maria Lăzăruţ;

PNL – Victor-Sebastian Buzilă, Ionel Coman, Virgil Vasilache, Călin-Constantin Man, Gabriela-Laura Mare;

AUR – Ludovic Manolache, Petru-Alin Mureşan, Dorina-Marcela Győrfi, Teodor Duşa, Olimpia-Chichiţa Muntean;

PUSL – Horaţiu-Sever-Nicu Hirişcău, Cosmina-Elena Moldovan, Sabina-Leontina Cotfas, Paraschiva Natea, Adriana Mihay;

SOS ROMÂNIA ROMÂNIA – Andrei-Mihai Kelemen, Georgiana-Dumitriţa Ţăran, Cristian-Ovidiu Kelemen.

  • Municipiul Gheorgheni

Primar (în ordinea de pe buletinul de vot): Len Emil-Balázs (UDMR), Alexandru-Mircea Călbează (Alianţa Electorală PSD-PNL), Nagy Zoltán (independent).

Consiliul Local (în ordinea de pe buletinul de vot):

UDMR – Barti Tihamér, Len Emil-Balázs, Keresztes Zsombor, Lázár László, Kulcsár László;

Alianţa Electorală PSD – PNL – Teodor Constantin Dobrean, Ioan Andreica, Alexandru Mircea Călbează, Nicolai Nicuţă, Claudiu Silviu Cândea;

Asociaţia Partida Romilor „Pro Europa” – Kalusi Popescu Loránd, Sándor Csaba;

AMT – Málnási Huba-István, Sorbán Attila-Örs, Bajkó László, Antal Szabolcs, Kéemens László;

PMP – Ştefania-Diana Şaigo.

  • Oraşul Bălan

Primar (în ordinea de pe buletinul de vot): Gheorghe Iojiban (independent), Raul-Vasile-Izidor Roman (independent).

Consiliul Local (în ordinea de pe buletinul de vot):

UDMR – Orbán Loránd Levente, Ágnes Székely, Barabás Mihály, Molnár-Csorba Zsolt, Biró Tibor;

Alianţa Partida Romilor „Pro Europa” – Elena-Melania Moldovan, Constantin Tănase;

PSD – Răzvan Pavel, Florin Raţă, Costel-Marian Cojocaru, Cristian Hadarag, Cristian-Iulian Costinaş;

AUR – Cristina Vaida, Marcel Anghel, Andrei Bratu, Ciprian Văcaru, Marius Mîndrilă;

PNL – Csilla Nistor, Petru Muntean, Ioan Farcaş, Claudia Muntean, Csiszár Zoltán;

PMP – Horea-Cezar Pop, Nicolae-Petrişor Rusnac, Julan-Ibolya Moga, Sandu Grosu, Rusnac Tünde;

PUSL – Elena Nagy, Oancea Tünde-Melinda;

PRM – Ioan-Daniel Vlad, Marius Paşcu, Mihai Mereş, Vasile Paşcu, Maria-Cerasela Velichi;

ARN – Florin Hăineală, Imre Kovacs, Claudia Stoica, Vasilică Streşină.

  • Tulgheş

Primar (în ordinea de pe buletinul de vot): Marcel Vancu (PSD) şi Anca Mioara Moldovan (SOS ROMÂNIA ROMÂNIA).

Pentru Consiliul Local (în ordinea de pe buletinul de vot):

PSD – Marcel Vancu, Anica Zănoagă, Gheorghe Bordea, Angela Moldovan, Valentin Citirigă;

PNL – Elena Codruţa Marc, Marius-Nicolae Ionaşcu, Raluca-Marcela Dimen, Cristian-Dumitru Ţepeş, Mihai Bordea;

AUR – Cornel-Adrian Lădaru, Ancuţa-Cornelia Lădaru;

UDMR – Benő Éva, Bortis Zsolt-Péter, Benő Imre-Róbert, Bartis-Moldovan Norbert, Jánosi Arnold;

SOS ROMÂNIA – Costel Bondrea, Anca-Mioara Moldovan, Ştefan Ţepeş, Ioan-Petru Rugină, Gheorghe-Daniel Truţă.

  • Comuna Corbu

Primar: Romeo Ţepeş-Focşa (PSD) şi Gheorghe Andoni (PNL).

Consiliu Local:

PSD – Romeo Ţepeş-Focşa, Lucian Bărbos, Csaba Kristea, Gheorghe-Andrei Ţepeluş, Ilie-Loredan Zbanca-Răucescu-Cozan, Amalia-Luminiţa Dandu, Corina-Rozalia Dacău.

PNL – Gheorghe Andoni, Adrian Hîncu Lăbonţ, Georgeta Vasilica Vîlcan Dornean, Maria Leontina Sarvas, Emanuel Petru Cristinoi, Ancuţa Timar, Victor Tudoran.

  • Comuna Bilbor

Primar: Costin Hîrlav (PSD), Mihăil Avram (AUR) şi Ilie Daniel Hângan (PNL).

Consiliu Local:

PSD – Costin Hîrlav, Nicolae Paul Ţifrea, Mirela Cristina Hîngan, Ionuţ Tamaş, Daniela Elena Ţifrea;

AUR –Mihăil Avram, Elena Truţa, Ilie Runcan, Maria Parască, Cosmina Alina Ciforac;

PNL – Ilie Daniel Hângan, George Apostol, Elena Cristina Ciobanu, Petru Runcan, Mihaela Vîlcan.

  • Comuna Gălăuţaş

Primar (în ordinea de pe buletinul de vot): Adrian-Nicolae Goia (USR), Radu Ţăran (PSD), Cătălin-Nicolae Blaga (PNL), Ilie-Vasile Urzică (SOS ROMÂNIA), Ioan Buzilă (UNR).

Consiliul Local (în ordinea de pe buletinul de vot):

USR – Adrian-Nicolae Goia, Andreea-Mădălina Hoban;

UDMR – Işan Alexandru, Bayko Ştefan, Amalia Blănaru, Kovács Iosif, Szabó Erika;

PSD – Radu Ţăran, Ioan Ţăran, Ramona-Cristina-Maria Tornea, Marius Ţăran, Sorin-Marin Urzică;

PNL – Cătălin-Nicolae Blaga, Maria-Alexandra Ţandea, Szöcs Mihai-Adrian, Ioan Truţa, Daniel Trîmbiţaş;

SOS ROMÂNIA – Ilie-Vasile Urzică, Dumitru Rugină, Liliana Torani, Andrei-Grigore Paşcan, Marian Micu;

UNR – Ioan Buzilă, Constantin Dobrean, Mariana Mihai, Ştefan Rugină, Vasile Lazăr.

  • Comuna Sărmaş

Primar (în ordinea de pe buletinul de vot): Valentin-Mihai Mîndru (PSD), Bogdan Vodă (PNL), Daniel Corneanu (PMP), Vasile Dobrean (PUSL), Adrian Gheorghe Bernad (independent), Liliana Mezei (independent).

Consiliul Local (în ordinea de pe buletinul de vot):

AUR – Cristian-Mihai Bernad, Simia-Maria Baciu, Liviu-Gabriel Rusu, Gabriel-Andrei Coşarcă, Andrei Platon;

PSD – Valentin-Mihai Mîndru, Gelu-Gavril Ţepeluş, Paul-Ştefan Mîndru, Sorina Roşca, Silvestru Tompea;

UDMR – Emese Platon, Portik Ernő, Csiki-Péter Csilla, Csiki-Peter László, Becze Maria-Erika;

PNL – Bogdan Vodă, Liliana Ţăran, Marius-Constantin Platon, Nicolae Stan, Anişoara Balog;

PMP – Daniel Corneanu, Bogdan-Ionuţ Pulhac, Elena-Deliana Doţi, Constantinela Deac, Constantin-Emil Marc;

ARN (Partidul Renaşterea Naţională) – Marian Voşloban, Gizella Marcu, Angela-Mihaela Muscă, Daniel-Marian Voșloban;

PUSL – Vasile Dobrean, Mariana-Georgeta Ciubucă, Ioan Dobrean;

independent – Gheorghe Bernad;

independent – Liliana Mezei.

  • Comuna Subcetate

Primar: Dan Cotfas (PNL), Vasile Rusu (PSD), Sabin-Traian Cherecheş (PMP), Cătălin-Vasile Hârlav (SOS România)

Consiliul Local:

PNL –Dan Cotfas, Traian Muscă, Romel Rusu, Laczkó-Csaba, Simona Lung;

PSD – Vasile Rusu, Ion Rizea, Dumitru-Florin Cotfas, Mihai Zămonea, Lavinia-Alexandra Hompot;

PMP – Sabin-Traian Cherecheş, Monica-Daniela Platon, Adiran-Ciprian Cotfas, Mihai-Ioan Plai, Ioan-Petru Serenec;

USR – Eugen Buzilă, Nicolae-Dumitru Hanga, Cristina-Mihaela Ciubîcă, Vasile-Mihai Cotfas, Ioan Baci;

SOS România – Cătălin-Vasile Hârlav, Ovidiu-Dumitru Dobrean, Lenuţa Mureşan, Alexandrina Dobrean, Gheorghe-Marin Vaidoş;

candidat independent – Petru-Cristian Popa;

candidat independent – Vasile Dobrean;

candidat independent – Vasile-Dorin-Iuliu Cotfas.

  • Comuna Voşlăbeni

Primar (în ordinea de pe buletinul de vot): György Imre (UDMR), Alexandru Vaidoş (PSD), Marcel-Nucu Vaidoş (PUSL), György Elemér (AMT).

Consiliul Local (în ordinea de pe buletinul de vot):

AUR – Emanuel-Florin Borda, Tatiana Colceriu, Emil Colceriu, Cristian Crişan, Emil Bács;

PNL – Dănuţ-Mihai Colceriu, Ioan Voaideş, Mihaela-Irina Tinca, Ovidiu-Iuliu Moldovan, Maria Pop-Chindea;

UDMR – Albert László, György Imre, Forika Adorján, Goschler László-Attila, Albert Beáta-Vivien;

PSD – Alexandru Vaidoş, Valentin Tinca, Ioan Colceriu-Dandu, Mihail-Dumitru Tinca, Ioan Tinca;

PUSL – Marcel-Nucu Vaidoş;

AMT – György Elemér, Szász László, Tamás László, Dénes Piroska, Stoica Levente.

LIVIU C.

Comentarii:

comentarii

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.