Sportivii din Miercurea Ciuc, premiaţi de primăria municipiului în cadrul primei gale organizată pe plan local | Informația Harghitei - jurnal independent
joi , 19 mai 2022
Home » Sport » Sportivii din Miercurea Ciuc, premiaţi de primăria municipiului în cadrul primei gale organizată pe plan local
Sportivii din Miercurea Ciuc, premiaţi de primăria municipiului în cadrul primei gale organizată pe plan local

Sportivii din Miercurea Ciuc, premiaţi de primăria municipiului în cadrul primei gale organizată pe plan local

În urma voturilor unui juriu alcătuit din 13 membri (sportivi, antrenori, jurnalişti şi reprezentanţi ai consiliului local implicaţi în sport), Primăria municipiului Miercurea Ciuc a premiat sportivii, echipele sportive şi antrenorii din oraş care au obţinut rezultate deosebite în ultimul an. De asemenea, au mai fost acordate şi premii pe baza votului acordat de public prin intermediul paginii de Facebook a instituţiei.

Iată şi laureaţii:

Senioare: 1. Szász Kincső, squash (Transylvanian Tennis & Squash Club); 2. Ferencz Katalin, sărituri peste obstacole (Kavalliera SK); 3. Koter Adél, triatlon (Hargita Triatlon Klub).

Seniori: 1. Novák Károly Eduárd, paraciclism (Novák Team); 2. Adrian Teslovan şi Cseh Vajk Imre (raliu); 3. Reisz Zoltán (snowboard, Ride More).

Cel mai bun sportiv cu dizabilităţi al anului: Tămîrjan Róbert, paratriatlon (Poli Cluj-Napoca).

Echipe de seniori: cea mai bună echipă a anului a fost desemnată cea de hochei pe gheaţă, urmată de cea de fotbal şi de futsal.

Antrenorul anului (sporturi individuale): 1. Albu Botond, judo (CSM Miercurea Ciuc); 2. Szász László (squash, Transylvanian Tennis & Squash Club); 3. Tófalvi Éva (biatlon, CSM Miercurea Ciuc).

Antrenorul anului (sporturi de echipă): 1. Jason Morgan şi Hozó Levente, hochei (Sport Club Miercurea Ciuc); 2. Valentin Suciu (fotbal); 3. Cosmin Gherman (futsal, Imperial Wet).

Premiu special: Biró Sándor, mare maestru la şah, campion mondial de şah la seniori în versiunea ACO.

Junioare: 1. Márton Enikő, biatlonistă (CSS Miercurea Ciuc); 2. Erőss Hanna; 3. Balog Henrietta – amândouă triatloniste (CSS Miercurea Ciuc).

Juniori: 1. Erőss Koppány, motocros (CS Otopeni); 2. Radvánszki Szilárd, judo (CSS Miercurea Ciuc); 3. Dombi Patrik, taekwando (Titani Ciuc).

Echipe de juniori: cea mai bună a fost desemnată echipa de fotbal U19, urmată de cea de hochei a Clubului Sportiv Şcolar Miercurea Ciuc U18 şi cea de handbal feminin de tineret, tot de la CSŞ Miercurea Ciuc tineret.

Antrenorul anului (sporturi individuale): 1. Márton Szilárd – biatlon; 2. Trandafir Norbert – triatlon, înot; 3. Péter Zsombor – schi alpin.

Antrenorul anului (sporturi de echipă):  1. Demény Norbert (fotbal); 2. Tódor Krisztián-Gál Sándor (hochei); 3. Koncsag Kinga (hochei).

Premiul publicului: echipa de hochei Sport Club Miercurea Ciuc şi Erőss Koppány (motocross).

(L. Câmpean)

Comentarii:

comentarii

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.