Puteți susține ziarul Informația Harghitei și, implicit, această pagină de Internet
prin direcționarea către Fundația „Adevărul Harghitei”
a până la 3,5% din impozitul datorat.

Peste 280 de tineri au luat startul în Crosul Tineretului | Informația Harghitei - jurnal independent
sâmbătă , 20 aprilie 2024
Home » Sport » Peste 280 de tineri au luat startul în Crosul Tineretului
Peste 280 de tineri au luat startul în Crosul Tineretului

243 dintre aceştia au fost de la Şcoala Generală „Liviu Rebreanu”

Zona Sălii Sportului din Miercurea-Ciuc a fost plină, miercuri, de copii şi tineri, care au vrut să facă mişcare, 284 de doritori luând startul la o nouă ediţie a Crosului Tineretului. Pe lângă organizatori – Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Harghita – un mare merit pentru acea „zarvă” îl au profesorii Viorel Paşcu şi Turos Endre, care au mobilizat 243 de elevi numai de la Şcoala Generală „Liviu Rebreanu”.

Traseul a fost scurt, fiind conceput special pentru copii şi adolescenţi: startul a fost dat din faţa Sălii Sportului, apoi s-a înconjurat clădirea, s-a făcut un tur de pistă al terenului de fotbal aflat în apropiere, sosirea fiind lângă Sala Sportului.

La fete (114), podiumul a fost: 1. Vancsa Szilvia; 2. András Vivien; 3. Tófalvi Orsolya.

La băieţi, primii trei sosiţi au fost: 1. Claudiu Gâlea; 2. Takács Szabolcs; 3. Csutka András.