Peste 1.500 de autoturisme au fost înmatriculate în Harghita, în luna iunie

0

Pe parcursul lunii iunie, în judeţul nostru au fost înmatriculate 1.563 de autoturisme, dintre acestea doar 136 fiind noi, restul de 1.427 fiind second, se arată într-o statistică a Direcţiei Generale Permise de Conducere şi Înmatriculări.

Dintre autoturismele noi, cele mai căutate au fost mărcile Dacia (cu 50 de înmatriculări) şi Renault (32).

Mărcile cu mai puţine înmatriculări au fost Volkswagen (3 înmatriculări), Ford, Mazda şi MG (câte două înmatriculări), DFSK, Jeep şi Mercedes-Benz (câte o înmatriculare).

În cursul lunii iunie au fost înmatriculare 515 de autoturisme second, aflate la prima înmatriculare. Aici, ierarhia mărcilor mai căutate s-a schimbat. Astfel, se evidenţiază Volkswagen, cu 78 de înmatriculări, Dacia (cu 75), Audi şi Ford (39), Skoda (36), Opel (32), Renault şi Hyundai (22).

La polul opus s-au aflat Chevrolet, Citroen, Daihatsu, Honda, Jeep, Mercedes-Benz şi Tesla (câte două înmatriculări), respectiv Fiat, Lada, Land Rover, Lexus, Mini, Porsche, Replica, SAAB, SSangyong şi Subaru (câte o înmatriculare).

Cele mai multe înmatriculări s-au înregistrat în rândul autoturismelor second hand, reînmatriculate: 912. Aici, Dacia nu mai pare printre mărcile căutate, dar Volkswagenul rămâne cea mai căutată, cu 177 de înmatriculări. Au fost preferate şi mărci precum Opel (110), Ford (63), Audi şi Skoda (câte 60), BMW (45) sau Suzuki (40).

Cu mai puţine înmatriculări au fost mărci precum Jeep, Lada-Vaz (câte două), Cupra, DS, Mercedes-Benz, Santana, SSangyong, Toyota şi Tesla (câte o înmatriculare).

Conform Direcţiei Generale Permise de Conducere şi Înmatriculări, în luna iunie au fost înregistrate 57 de radieri, din care 50 de autoturisme şi 7 autoutilitare.

Anotimpul motocicletelor

Odată cu venirea verii, căutate sunt şi motocicletele, astfel că în luna iunie, în Harghita, au fost înmatriculate 110 astfel de autovehicule.

Dintre acestea, 17 au fost noi, harghitenii orientându-se după mărci precum CF Moto (9), Honda şi Voge (2), Benda, Kawasaki, KTM şi Sym (câte una).

Celelalte 93 de motociclete au fost înmatriculări de ocazie. Au fost preferate mărci precum Honda (19), Yamaha (16) sau Kawasaki (11). Însă, au fost înmatriculate şi cinci BMW, patru Piaggio sau două Harley Davidson, KTM ori Bombardier. Au mai fost înmatriculate motociclete sub marca de Polaris, Husqvarna, Explorer, Niu sau KYMCO (câte o înmatriculare).

LIVIU C.

Comentarii:

comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.