PATINAJ ARTISTIC: Succes la superlativ al Andreei
Peste 300 de patinatori, din 28 de ţări, din toate categoriile de vârstă, au fost prezenţi, la sfârşitul săptămânii, la Budapesta, la concursul dedicat Crăciunului, „Cupa Santa Klaus”.
Din Miercurea-Ciuc au participat două patinatoare, însoţite de antrenoarea Lofler Maria, ambele cu o comportare remarcabilă, în condiţiile date.
Andrea Ureche, categoria Novis Basic A (12 ani), a făcut concursul vieţii ei, clasându-se pe primul loc, aducând Clubului Sportiv Şcolar Miercurea-Ciuc cea mai bună performanţă realizată vreodată la un concurs de asemenea anvergură.
Cealaltă harghiteancă, care a concurat la Budapesta, Kenez Zseyke, n-a putut concura la nivelul posibilităţilor, din cauza unei accidentări, cu toate acestea a reuşit o performanţă pentru care mulţi colegi de patinaj o pot invidia: a obţinut calificarea la Festivalul olimpic al tineretului european, care va avea loc la sfârşitul lunii ianuarie 2015, în Lichtenstein. (Şt. DANCIU)