GALA SPORTULUI HARGHITEAN | Informația Harghitei - jurnal independent
luni , 20 septembrie 2021
Home » Sport » GALA SPORTULUI HARGHITEAN
GALA SPORTULUI HARGHITEAN

GALA SPORTULUI HARGHITEAN

Cei mai buni sportivi harghiteni ai anului 2014

 

Sâmbătă, 20 decembrie, a avut loc, la Miercurea-Ciuc, tradiţionala Gală a sportului harghitean, eveniment în cadrul căruia s-a efectuat premierea celor mai buni sportivi şi echipe harghitene în anul 2014. A fost, aşa cum s-a subliniat în cuvântul de deschidere, o manifestare cu un plus de spirit festiv datorită apropierii sărbătorilor de iarnă.

Prezent la eveniment, preşedintele Consiliului Judeţean Harghita, Borboly Csaba, a afirmat că sportul harghitean este un motiv de atracţie pentru turişti. Preşedintele a mai spus că, din punct de vedere financiar, perspectivele sunt mai pesimiste decât în 2014, dar a promis sprijinul Consiliului Judeţean pentru mişcarea sportivă  din judeţ, aşa cum s-au petrecut lucrurile  în ultimii ani.

În continuare, vom prezenta primii trei clasaţi, sportivi şi echipe, conform ierarhiei stabilite de Direcţia Judeţeană pentru Tineret şi Sport Harghita.

Echipe de juniori: 1. Clubul Sportiv Şcolar Miercurea-Ciuc, hochei pe gheaţă, juniori I, antrenor Elekes Levente; 2. CSŞ Miercurea-Ciuc, hochei pe gheaţă, U-16, antrenori Antal Károly şi Elekes Levente; 3. Clubul Sportiv Şcolar Gheorgheni, hochei pe gheaţă, U-18, antrenor Farkas Csaba; CSŞ Odorheiu-Secuiesc, lupte libere, antrenor Bodrogi Csaba şi Katona László; CSŞ Odorheiu-Secuiesc, şah juniori I, antrenor Balázs István.

Cele mai bune junioare: 1. Darvas Zsanett – CSŞ Gheorgheni, schi fond, antrenor Jánosi Beéa; 2. Binder Timea, CSŞ Gheorgheni, antrenor Elekes László şi Bianca Copoţ – CSŞ Topliţa, antrenor Ionel Pop Benedek, ambele la schi alpin; 3. Bajkó Réka – CSŞ Gheorgheni, antrenor Jánosi István.

Cei mai buni juniori: 1. Gál Oravecz István, patinaj viteză, antrenoare Bogyo Mária – CSŞ Miercurea-Ciuc; 2. Timár Ádám, patinaj viteză, antrenoare Csiszer Judit – CSŞ M. Ciuc; 3.  Papp Koppany, schi alpin, antrenoare Szabó Mária – CSŞ M. Ciuc.

Cei mai buni sportivi pe ramuri de sport:

Atletism: Bálint Noémi şi Karaman Hunor – CSŞ Odorheiu-Secuiesc, antrenor Bartus Attila;

Baschet: CSŞ Gheorgheni, antrenor Hobaj Levente;

Handbal: Echipa de junioare I, antrenori Rigo Béla şi Mester Zsolt şi echipa de juniori II, antrenori Sipos Loránt, ai CSŞ Odorheiu-Secuiesc;

Şah: Varga Adrienn şi Benedek István de la CSŞ Od. Secuiesc, antrenor Balazs István;

Tenis de masă: Kaloz Anita şi Tamás Szabolcs, antrenor György István, CSŞ Od. Secuiesc;

Tenis: Petroczi Dorka şi Balla Bálint, antrenor Orbán Erzsebet – CSŞ Od. Secuiesc;

Sanie: Florina Mariana Deac, antrenoare Livia Dobrean – CSŞ Topliţa;

Lupte: Juon Mihály, antrenori Bodrogi Csaba şi Katona László – CSŞ Od. Secuiesc;

Volei: Echipa masculină de juniori II, antrenor Ovidiu Macarie – CSŞ Topliţa;

Cele mai bune echipe de seniori: 1. Handbal Club Odorheiu-Secuiesc, antrenor Vlad Caba; 2. Sport Club Miercurea-Ciuc, antrenori Christian  Dreberg şi Gál Sándor; 3. Echipa feminină de hochei pe gheaţă Sport Club M. Ciuc, antrenoare Koncsag Kinga.

Cam pe la mijlocul galei s-a făcut loc acordării unor premii speciale celor cu merite deosebite în obţinerea de performanţe notabile, care, însă, nu se încadrează în criteriile care desemnează premianţii anului 2014. Este vorba, îndeosebi, de mai mulţi atleţi veterani „abonaţi” la locurile fruntaşe în concursurile naţionale şi internaţionale, de judocani, fondişti pe schiuri taekwondo şi alte sporturi, în total 37 de adevăraţi iubitori ai sportului, printre laureaţi având loc şi o mare speranţă a patinajului artistic harghitean, Andreea Ureche, prea mică pentru  a întruni criteriile de selecţie, dar cu rezultate excelente.

Un premiu special a primit şi Asociaţia „Rază de soare în ploaie” din Gheorgheni, ai cărei reprezentanţi Belai Antal, Gál Varga József, Horváth Timea şi Vizi Renáta, conduşi de Csata Kinga şi pregătiţi de Fülöp Csaba, au obţinut rezultate notabile la competiţia naţională „Special Olympics”, desfăşurată la Cluj şi rezervată persoanelor cu dizabilităţi.

Premiul „Fair Play” a fost decernat municipiului Gheorgheni, care s-a remarcat prin dezvoltarea bazei materiale a sportului şi comportamentul adecvat al spectatorilor la manifestările găzduite de municipiu.

Premii speciale acordate unităţilor de învăţământ şi sportivilor remarcaţi la Olimpiada Naţională a Sportului Şcolar:

  1. Echipa de handbal fete a Şcolii Generale „Bethlen Gábor” Lăzarea, locul VI la nivel naţional, antrenor Czimbalmos Árpád; 2. Kaloz Anita, tenis de masă, Liceul de Arte „Pallo Imre” Od. Secuiesc, antrenor Balázsi Csaba; Péter Nándor, tenis de masă, Liceul Tehnologic „Eotvos József” Od. Secuiesc, antrenoare Banyai Katalin.

Cei mai buni sportivi seniori: 1. Tófalvi Éva, locurile 20, 21 şi 23 la Jocurile Olimpice de la Soci, proba de biatlon, Sport Club Miercurea-Ciuc, antrenor Simó Márton; 2. Novák Eduard Carol, ciclism, legitimat la „Intersport Tuşnad Cycling Team”, antrenor Novák Károly senior; 3. Szőcs Elemer, judo, legitimat la Sport Club Miercurea-Ciuc, antrenor Albu Botond; 4. Simion Suciu, orientare, legitimat la CSM Miercurea-Ciuc, antrenor Csúcs András; 5. Nagy Hunor, culturism, Clubul Sportiv „Power Huni”, se antrenează singur; 6. Kelemen Zoltán, patinaj artistic, Sport Club Miercurea-Ciuc, antrenor Gheorghe Chiper şi Löfler Mária; 7. Csúcs Kláus, orientare, CSM Miercurea-Ciuc, antrenor Csúcs András; 8. Koncz Botond, judo, Sport Club Miercurea-Ciuc, antrenor Daniel Albert; 9. Bardocz Richard, judo, Sport Club Miercurea-Ciuc, antrenor Albu Botond; 10. Papp Robert Florian şi Stoica Mark, legitimaţi la Sport Club Miercurea-Ciuc, antrenor Albu Botond.

Consiliul Judeţean Harghita şi Direcţia judeţeană de sport a judeţului, în calitate de organizatori, împreună cu Studioul de Radio Tg. Mureş, partener media al acţiunii, au iniţiat un sondaj pentru a cunoaşte opţiunile publicului.

În urma sondajului au fost desemnaţi:

Cea mai bună echipă de juniori: CSŞ Miercurea-Ciuc, hochei pe gheaţă, juniori I;

Cel mai bun sportiv junior: Biró Előd, judo, CSŞ M. Ciuc;

Cea mai bună echipă de seniori: Sport Club Miercurea-Ciuc, hochei pe gheaţă;

Cel mai bun sportiv senior: Papp Robert Florian, judo, Sport Club M. Ciuc.

Comentarii:

comentarii

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.