Puteți susține ziarul Informația Harghitei și, implicit, această pagină de Internet

Bronz la Jocurile Olimpice de Tineret | Informația Harghitei - jurnal independent
Home » Sport » Bronz la Jocurile Olimpice de Tineret
Bronz la Jocurile Olimpice de Tineret
Mihaela Anton (stânga) și Ionela Mădălina Dobrean (dreapta)

• Rezultate obţinute de sportivii harghiteni

Mihaela Anton a câştigat medalia de bronz în întrecerea feminină de monobob, după două curse total diferite. În prima manşă a finalei, Mihaela a obţinut al treilea timp, dar s-a clasat pe locul 6, deoarece 3 sportive de pe locurile 2-4 au înregistrat acelaşi timp. În seria decisivă a coborât cu 4 sutimi de secundă mai încet decât în manşa 1, iar cu timpul total 1:54.34 s-a menţinut pe locul 1 până înaintea intrării în competiţie a ultimelor patru concurente. Până la final, Mihaela Anton a mai fost depăşită doar de daneza Maja Voigt (1:53.31), care a cucerit aurul şi de thailandeza Agnese Campeol (1:54.17), medaliată cu argint.

În primele zile de la Gangwon, sportivii harghiteni au obţinut rezultatele:

– sanie: Ionela Mădălina Dobrean – locul 22;

– biatlon: Szidónia Kelemen – locul 85, Krisztina Silló – locul 72 în proba de 10 km individual; Hunor Udvari – locul 83 în proba de 12,5 km individual; Krisztina Silló şi Horia Nicolae Urs – locul 10 în proba de ştafetă mixtă 2×6 km + 2×7,5 km.

Mâine dimineaţă, la ora 03:30, ora României, Ionela Mădălina Dobrean va concura în finala de la sanie, în proba de echipe mixte, alături de Ana Cezara Teodorescu, Vlad Florin Muşei, Alexandru Ioan Bălan, Nicolae Todirică.

Miercuri dimineaţă, Szidónia Kelemen va lua startul, alături de ştafeta mixtă, în cadrul probei de 4×6 km, biatlon.

Boglárka Páll va concura la schi fond săptămâna viitoare.