21 de elevi susţin examenul de Bacalaureat în condiţii speciale, în Harghita
Examenul de Bacalaureat a debutat luni, 1 iulie, cu proba de Limba şi literatura română, la care s-au înscris 2.224 de elevi. Din păcate, 35 de candidaţi au fost absenţi, iar 21 au necesitat condiţii speciale pentru a participa la examen.
„Avem 21 de cazuri speciale, aici vorbim de disgrafie, discalculie, prelungirea timpului de lucru. Avem diferite cazuri, acestea fiind aprobate de Comisia Naţională”, a declarat Cristinel Glodeanu, inspector şcolar general adjunct.
În acest an, examenul s-a desfăşurat în 7 centre de examinare: două la Miercurea-Ciuc, două la Odorheiu Secuiesc, unul la Topliţa şi unul la Gheorgheni. Un al 7-lea centru a funcţionat în Cristuru Secuiesc ca subcomisie a centrului din Odorhei.
Cristinel Glodeanu a subliniat importanţa respectării procedurilor de examinare pentru a evita problemele. În acest sens, toate centrele sunt supravegheate cu sisteme audio-video, asigurându-se astfel transparenţa şi corectitudinea procesului de evaluare.
„Suntem în parteneriat cu Direcţia de Sănătate Publică, care ne asigură sprijinul pentru ceea ce înseamnă asigurarea condiţiilor medicale în centrele de examen. Avem parteneriat cu Inspectoratul de Poliţie Judeţean şi cu Inspectoratul de Jandarmi Judeţean Harghita, care ne asigură în proximitatea centrelor de examen un climat de siguranţă şi linişte încât să se poată desfăşura examenul în cele mai bune condiţii”, a specificat inspectorul şcolar general adjunct.
În cadrul examenului de Bacalaureat a fost introdus sistemul electronic de notare, care a eliminat riscul de fraudă şi a contribuit la o evaluare mai corectă şi mai obiectivă a lucrărilor. Lucrările elevilor sunt scanate şi transmise către evaluatori din diverse locaţii din ţară, asigurându-se o distribuţie aleatorie şi eliminându-se posibilitatea de fraudă. Potrivit inspectorului şcolar, în cazul în care apar diferenţe între notele acordate, platforma redistribuie automat lucrarea către alţi doi corectori.
Inspectorul şcolar general adjunct Cristinel Glodeanu a transmis un mesaj de încurajare tuturor candidaţilor, urându-le mult succes la examenul de Bacalaureat.
Următoarele examene scrise vor avea loc la proba obligatorie a profilului, la proba la alegere şi la proba la limba maternă.
Un candidat este considerat admis la examenul naţional de Bacalaureat dacă îndeplineşte, în totalitate, următoarele cerinţe: a participat la evaluarea competenţelor, a susţinut toate probele scrise şi a obţinut minimum nota 5 la fiecare dintre ele, reuşind să atingă o medie finală de cel puţin 6 la probele scrise. (E. Şerdean)