Subprefectul județului Harghita: Valoarea Drapelului stă în ceea ce reușește să adune sub el – oameni, speranțe, sacrificii, caractere, destine și fapte

De peste două decenii, odată cu adoptarea Legii 96 din 1998, la data de 26 iunie sărbătorim Ziua Drapelului Național. Tricolorul a fost decretat pentru prima oară ca simbol național de Guvernul Revoluționar provizoriu din Țara Românească la data de 26 iunie 1848, având înscrisă deviza Dreptate, Frăție.
Ziua Drapelului Național a fost marcată și la Miercurea-Ciuc, în piața din fața Monumentului Ostașului Necunoscut, prin Ceremonialul militar de înălţare a Drapelului României la catarg.
Subprefectul Marius Țepeluș și comandantul Batalionului 24 Vânători de Munte „Gen. Gheorghe Avramescu”, maior Sorin Agapi au trecut în revistă Garda de Onoare. Ceremonialul a continuat cu discursul subprefectului și citirea mesajului șefului statului major al Apărării Naționale, de către maior Sorin Agapi.
După ce a fost sfințit în catedrala episcopală, Drapelul a fost adus la catarg de către militari ai Brigăzii 61 Vânători de Munte „Gen. Virgil Bădulescu”. Înainte să fie înălțat, Drapelul a fost binecuvântat, iar oficialități, șefi ai instituțiilor militare și publice l-au sărutat.
Ceremonialul s-a încheiat cu defilarea Gărzii de Onoare.
„Tricolorul aparține tuturor cetățenilor României”
În discursul său, subprefectul Marius Țepeluș preciza că valoarea Drapelului Național „stă în ceea ce reușește să adune sub el: oameni, speranțe, sacrificii, caractere, destine și fapte, de aceea cred că cel mai sincer omagiu pe care îl putem aduce tricolorului nu este doar să îl privim cu emoție, ci să ne întrebăm dacă îl onorăm în fiecare zi prin ceea ce facem”.
„Bine-ar fi să-l onorăm – continua subprefectul – cu înțelegerea că iubirea de țară nu este un slogan, ci o sumă de gesturi zilnice, uneori mici, dar întotdeauna importante și bine-ar fi să-l înălțăm în sufletele noastre prin munca bine făcută, prin integritate, prin solidaritate și prin grija pe care o avem unii față de ceilalți.
Tricolorul aparține tuturor cetățenilor României. Și este important ca fiecare dintre noi – români, maghiari, germani, romi și membri ai tuturor comunităților care alcătuiesc această țară – să avem convingerea că încăpem împreună sub culorile lui, tricolorul nu impune nimănui să simtă la fel și nici să își uite propria identitate, nu cere iubire impusă, cere doar respect, iar atunci când ne respectăm unii pe alții, tricolorul devine nu doar un simbol al moștenirii noastre comune, ci și un simbol al viitorului pe care îl construim împreună”.
„Vă îndemn și vă rog să privim tricolorul cu mândrie, dar și cu responsabilitate. Să-l cinstim nu doar prin cuvinte, ci prin ceea ce facem în fiecare zi și să-l păstrăm mereu de partea luminoasă a istoriei. Să avem înțelepciunea de a lăsa generațiilor care vin un drapel la fel de respectat precum l-am primit, dar și o Românie mai bună decât am găsit-o”, încheia Marius Țepeluș, subprefect al județului Harghita.
LIVIU C.
