Campanie ADR

Planul de Amenajare a Teritoriului Judeţean Harghita va fi actualizat

0
  • Borboly Csaba, preşedintele Consiliului Judeţean Harghita: „Este un document de bază, care va stabili direcţia de dezvoltare a judeţului pentru următorii zece ani”

Actualizarea Planului de Amenajare a Teritoriului Judeţean (PATJ) Harghita se impunea, în condiţiile în care ultimul, încă în vigoare, a fost elaborat în 1999, cu aproape două decenii şi jumătate în urmă, perioadă în care s-au schimbat multe.

De ce este important acest plan? Pentru că pe baza lui primarii localităţilor judeţului îşi construiesc Planul Urbanistic General al Unităţii Administrativ-Teritoriale pe care o conduc, ştiind astfel în ce direcţie pot face dezvoltări, ce posibilităţi există, ce activităţi sunt necesare, ce idei pot fi formulate, pot gestiona în spiritul dezvoltării durabile a peisajului – componentă de bază a patrimoniului natural şi cultural al resurselor naturale, să conserve şi să dezvolte diversitatea culturală, să elaboreze strategiile de dezvoltare teritorială a judeţului în conformitate cu prevederile normativelor în vigoare şi în concordanţă cu Planul de amenajare a teritoriului naţional şi nicidecum contrar acestuia.

Specialiştii susţin că este foarte important ca Planul de Amenajare a Teritoriului Judeţean să fie realizat printr-o alianţă, nu doar de către primarii localităţilor, ci împreună cu populaţia, cu sfera civilă şi cea economică.

„Este o muncă laborioasă, care se va realiza în cinci trepte; până anul viitor, în septembrie, PATJ trebuie elaborat. Acum suntem la prima treaptă şi, învăţând din anii trecuţi, noi vom implementa activitatea de consultare la fiecare treaptă, dând posibilitatea fiecărui actor să intervină şi să se conecteze la acest proces. Vom reuşi astfel să dăm un imbold dezvoltării judeţului”, a declarat miercuri, în cadrul unei conferinţe de presă, preşedintele CJ Harghita.

Borboly Csaba a precizat că în urmă cu câţiva ani a existat o încercare de elaborare a noului PATJ, demers care nu a putut fi dus până la capăt, tocmai din cauză că la elaborarea lui nu s-a pus accent pe consultare.

„Or asta trebuie să facem acum; în prezent suntem la prima treaptă şi le mulţumesc primarilor că au promovat propunerile şi ideile localităţilor. În baza acestora au fost elaborate 13 studii de bază, pe care dorim să le supunem consultării. Aceste studii se referă la peisaj, la cultură, demografie, la istorie, la mediul înconjurător, la reţeaua de localităţi, la resurse naturale, la organizarea traficului şi la valorile naturale, la servicii publice, PUG-uri, la studiul efectului social, la capacitatea administrativă şi multe altele”, a continuat Borboly Csaba, solicitând implicarea locuitorilor judeţului.

„Când Planul de Amenajare a Teritoriului Judeţean este în faza de autorizare şi toţi inventează ce ar trebui făcut altfel şi mai frumos rezolvat este degeaba. (…) Ştiu că e vară, că este perioada concediilor, dar acesta este un proces pe care dacă vrem să îl facem ca lumea, acum este nevoie să fim foarte atenţi. Următoarea treaptă este elaborarea propunerilor în baza acestor studii, pe diferite domenii şi pentru acelea trebuie să ne consultăm, să faceţi observaţii, să faceţi propuneri. Solicitarea noastră este să vă uitaţi cu toţii peste acest studiu, dacă are nevoie de completări, ce ar mai trebui implementat. Studiile sunt încărcate pe site-ul Consiliului Judeţean Harghita şi toţi cei interesaţi le pot consulta”, a adăugat preşedintele administraţiei publice judeţene harghitene.

Potrivit sursei citate, nicio instituţie nu se poate eschiva de la acest demers, „nicio primărie, nicio agenţie, toată lumea trebuie să-l realizeze până la urmă”. Fiindcă PATJ trebuie să stea la baza realizării Planurilor Urbanistice Generale ale localităţilor.

„Aşadar, pentru următorii zece ani, pe baza acestui plan se vor implementa activitatea turistică, precum şi alte activităţi – cea industrială sau dezvoltarea localităţilor de pe teritoriul judeţului. Ultima oară când am încercat să aprobăm un nou plan de amenajare, consultările publice nu au primit interesul cuvenit, firma care l-a întocmit a dispărut după aceea şi nu am ajuns până la aprobarea acestuia. Acum am stabilit că vom merge pe cinci etape şi la capătul fiecăreia dintre ele vom iniţia consultări publice, ca treptat să putem avansa. Astăzi vă prezentăm cele 13 studii de fundamentare şi rugămintea noastră către locuitorii judeţului, către organizaţiile neguvernamentale, către primari, agenţi economici, deci către oricine din judeţul Harghita este să vină cu propuneri şi observaţii la oricare dintre cele 13 studii. Ar fi bine ca toate cele 13 studii să fie citite, dar acceptăm şi mulţumim dacă cineva, mai ales dacă este specialist în domeniu, citeşte fie şi un studiu şi vine cu propuneri. Aşteptăm propunerile dumneavoastră, pe care le vom trimite reprezentanţilor firmei care realizează PATJ, pentru a fi incluse în Planul de Amenajare a Teritoriului Judeţean. Fiecare zi pierdută este în detrimentul judeţului”, a concluzionat Borboly Csaba.

Cele treisprezece studii pot fi accesate şi lecturate pe pagina Consiliului Judeţean Harghita: https://judetulharghita.ro/informatii-de-interes-public.

Planul de Amenajare a Teritoriului Judeţean este elaborat de firma AEdilis Proiect din Baia Mare.

DANIELA MEZEY

Comentarii:

comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.