Puteți susține ziarul Informația Harghitei și, implicit, această pagină de Internet
prin direcționarea către Fundația „Adevărul Harghitei”
a până la 3,5% din impozitul datorat.

Novak Eduard, a patra medalie paralimpică din carieră | Informația Harghitei - jurnal independent
marți , 23 aprilie 2024
Home » Sport » Novak Eduard, a patra medalie paralimpică din carieră
Novak Eduard, a patra medalie paralimpică din carieră

În această dimineață, Novak Eduard a câștigat argintul în proba de 4 km urmărire pe velodrom la Jocurile Paralimpice.

Sportivul harghitean, care este și ministrul Tineretului și Sportului, a început bine finala, după primele 3 ture fiind în avans, dar apoi slovacul Jozef Metelka a preluat conducerea cursei și a încheiat finala înaintea celor 4.000 de metri, reușind să-l ajungă din urmă și apoi să-l depășească pe român.

Cu această medalie, Novak are în palmares 4 clasări pe podium la Jocurile Paralimpice: prima medalie obținută a fost în China, în 2008, unde a luat argintul; 4 ani mai târziu, la Londra, a luat argintul în proba de șosea și aurul la 4 km urmărire, iar astăzi un nou argint. (L.C.)