Lucrările de reabilitare la fosta Policlinică Stomatologică din Miercurea-Ciuc au ajuns la un stadiu de 80%

Consiliul Judeţean Harghita a organizat marţi o vizită pe şantierul lucrărilor de renovare a fostei Policlinicii Stomatologice din Miercurea-Ciuc, un imobil cu patru niveluri. Clădirea, ridicată în anul 1942, a deservit iniţial drept sediu administrativ al Căilor Ferate Maghiare. Obiectivul principal al investiţiei actuale îl reprezintă modernizarea spaţiilor şi creşterea eficienţei energetice a clădirii.
„Clădirea este renovată prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă, Componenta 5 – Valul Renovării. Proiectul vizează renovarea şi dezvoltarea infrastructurii energetice. Avem aici subsolul, parterul şi două etaje. Am realizat nu doar o renovare structurală, ci şi o dezvoltare, pentru că ne-am dorit să facem clădirea mai accesibilă şi pentru persoanele cu dizabilităţi”, a declarat marţi preşedintele CJ Harghita, Bíró Barna-Botond.
Valoarea totală a contractului de execuţie se ridică la 11,5 milioane de lei, din care 10 milioane de lei sunt asiguraţi din fonduri europene, prin Ministerul Dezvoltării.
„Este o clădire mare, de aproape 1.000 de metri pătraţi, pe care acum o reabilităm de la subsol până la acoperiş. O eficientizăm energetic, ceea ce înseamnă un sistem de panouri fotovoltaice de 17 kW, reţea electrică nouă, iluminat LED şi încălzire pe gaz. Lucrările sunt realizate în proporţie de 80%, ceea ce arată că până la sfârşitul lunii iulie vom finaliza intervenţiile la clădire”, a explicat preşedintele CJ Harghita.

Acesta a adăugat că amenajarea curţii exterioare şi a parcării va fi strâns legată de finalizarea cercetărilor de ordin arheologic, zona fiind clasificată drept sit istoric. „Amenajările din curte şi parcare vor fi începute când se termină lucrările la clădire, deoarece este nevoie de descărcarea arheologică. Noi preconizăm că până la sfârşitul lunii noiembrie vom termina şi cu amenajările, parcările şi cu curtea. În prezent se pregăteşte un proiect de lege care ne va permite ca, în anumite condiţii, să prelungim până la sfârşitul acestui an toate proiectele din PNRR, Componenta 5 – Valul Renovării. Acesta este un mare avantaj pentru noi, nu neapărat pentru această clădire, ci mai ales pentru Palatul Administrativ al Consiliului Judeţean. Palatul are o suprafaţă construită de aproape 10.000 de metri pătraţi şi acolo mai avem nevoie de timp. Ritmul pe şantier este avansat, dar chiar şi aşa nu am fi putut termina până la sfârşitul lunii iulie. Totuşi, putem finaliza la timp lucrările care ţin strict de renovarea energetică a clădirii”, a spus Bíró Barna-Botond.
Solicitat să evalueze dacă investiţia reprezintă un proiect de succes, preşedintele CJ Harghita a confirmat acest lucru, explicând că instituţia pe care o conduce nu ar fi avut posibilitatea să aloce această sumă din fonduri proprii.
Directorul executiv în cadrul Direcţiei Tehnice a CJ Harghita, Adrian Chiorean, a precizat că din punct de vedere tehnic imobilul este situat în zona de protecţie a monumentelor istorice a străzii Petőfi, motiv pentru care soluţiile constructive au fost adaptate cerinţelor de conservare.
În ceea ce priveşte funcţionalitatea viitoare, destinaţia medicală a clădirii va fi păstrată pentru a găzdui cabinete de stomatologie şi medici de familie, o decizie finală urmând să fie adoptată după recepţia obiectivului. La fiecare nivel a fost amenajată câte o toaletă adaptată nevoilor persoanelor cu dizabilităţi, iar la subsol a fost configurată o sală de cursuri cu sistem propriu de ventilaţie şi condiţionare a aerului. Tot ca o cerinţă de conservare istorică, scara interioară a fost menţinută în forma sa autentică.
„Scara este o structură autoportantă deoarece, dacă ne uităm, nu are stâlpi pe care să se rezeme până jos. Ea nu are niciun stâlp de susţinere, ci este încastrată în perete şi se descarcă mai departe prin intermediul balustradei. Aceasta a fost şi o obligaţie pe care am avut-o din partea Direcţiei de Cultură, motiv pentru care toată zona scării s-a păstrat în starea originală”, a menţionat Adrian Chiorean.
Acesta a completat că structura robustă a pereţilor existenţi, care măsoară între 45 şi 55 de centimetri grosime, asigură o inerţie termică ridicată, eliminând necesitatea unor modificări structurale suplimentare.
Procedura de descărcare arheologică impusă de statutul zonei presupune execuţia de săpături manuale în întreaga curte, perimetrul fiind stabilit de către Muzeul Secuiesc al Ciucului. Ulterior, elementele descoperite vor fi conservate conform normelor în vigoare.
Până în prezent, programul complex de lucrări desfăşurat la structură a cuprins consolidarea seismică a subsolului, hidroizolarea fundaţiei, refacerea integrală a şarpantei şi a învelitorii acoperişului, precum şi înlocuirea reţelelor de utilităţi (apă, canalizare, încălzire şi electricitate) cu contorizare separată pe etaje. Spaţiile au fost recompartimentate, s-au montat tavane false, uşi noi şi tâmplărie exterioară performantă din lemn stratificat, eficienţa energetică fiind completată de cele 31 de panouri fotovoltaice şi de cele trei centrale termice instalate în cascadă.
EMILIA ŞERDEAN
