Harghitenii şi-au premiat sportivii | Informația Harghitei - jurnal independent
miercuri , 1 decembrie 2021
Home » Sport » Harghitenii şi-au premiat sportivii
Harghitenii şi-au premiat sportivii

Harghitenii şi-au premiat sportivii

An de an, în luna decembrie, Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Harghita, împreună cu Consiliul Judeţean Harghita, organizează Gala sportului harghitean, în cadrul căreia sunt premiaţi sportivii, antrenorii şi cluburile din judeţ care au obţinut cele mai bune performanţe.

Fără a lungi vorba, iată şi premianţii din acest an:

 

 Echipe de juniori

Locul 3: echipa de şah a CSS Od. Secuiesc, juniori 1 feminin (antrenor Balázs István); echipa de lupte a CSS Od. Secuiesc, juniori 1 masculin (antrenori Katona László şi Bodrogi Csaba); echipa de handbal a CSS Od. Secuiesc, juniori 1 masculin (antrenor Sipos Loránt).

Locul 2: echipa de hochei pe gheaţă a CSS, U-16 (antrenor Antal Károly).

Locul 1: echipa de hochei pe gheaţă a CSS, U-18 (antrenor Elekes Levente).

 

 Echipe de seniori

Locul 3: echipa de judo U-21, U-23 a Sport Club, masculin (antrenori Albu Botond, Danel S’ndor, Cornel Pantea, Daniel Albert).

Locul 2: echipa de hochei pe gheaáă a Sport Club, feminin (antrenoare S’ndor Ibolya).

Locul 1: Handbal Club Odorheiu-Secuiesc (antrenor Vlad Caba), câştigătoare a Cupei Challenge.

 

 Juniori şi junioare

Locul 3: Szőcs Renáta – short track (SC Miercurea-Ciuc, antrenoare Bogyo Mária).

Locul 2: Timar Ádám – short track (CSS M. Ciuc, antrenoare Csiszer Judit).

Locul 1: Vakaria Edit – schi fond (CSS Gheorgheni, antrenor Jánosi István).

 

 Seniori şi senioare

Locul 3: Simion Suciu – campion naţional în proba de sprint la orientare şi vicecampion Balcanic (CSM M. Ciuc, antrenor Szász János).

Locul 2: Tóvalvi Éva – biatlon (SC M. Ciuc, antrenor Márton Simon).

Locul 1: Novák Károly Eduard – dublu vicecampion mondial la praciclism în probele de 4 km contratimp şi fond (CS Intersport, antrenor Novák Károly).

 

 Alte premii

În cadrul galei au mai fost acordate 24 de premii pentru cei mai buni sportivi éi cele mai bune echipe de juniori din fiecare ramură sportivă.

Alte 10 premii speciale au fost acordate juniorilor, printre aceétia aflându-se éi patinatoarea de viteză Andreea Ureche, antrenată de Bogyó Löffler Mária.

Nu au fost uitaţi nici veteranii, pentru performanţele lor fiind premiaţi 21 de sportivi trecuţi de prima tinereţe.

Un premiu special l-a primit şi topliţeanul Dinu-Petru Dobreanu, care, în acest an, a obţinut medalia de bronz la Campionatul European de skandemberg.

Premii post-mortem au primit parapantistul Paul Pop şi hocheistul Kosa Endre.

LIVIU C.

Arhivă foto

Comentarii:

comentarii

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.