Puteți susține ziarul Informația Harghitei și, implicit, această pagină de Internet
prin direcționarea către Fundația „Adevărul Harghitei”
a până la 3,5% din impozitul datorat.

HANDBAL: HC Odorhei s-a calificat în sferturi | Informația Harghitei - jurnal independent
vineri , 26 aprilie 2024
Home » Sport » HANDBAL: HC Odorhei s-a calificat în sferturi
HANDBAL: HC Odorhei s-a calificat în sferturi

HC Odorhei s-a calificat cu o dublă victorie în sferturile de finală ale Cupei Challenge la handbal masculin, după ce a învins, în deplasare, formaţia luxemburgheză şi în manşa secundă a optimilor de finală.

După victoria cu scorul de 33-20 în prima manşă, harghitenii nu au forţat în prima repriză, echipa oaspete, Red Boys Differdange, reuşind să se menţină destul de aproape: la pauză scorul era 13-10 pentru Odorhei.

În repriza secundă, diferenţa s-a mărit, timp de 16 minute luxemburghezii n-au reuşit să înscrie deloc. În cele din urmă, HC Odorhei s-a impus cu 30-16.

Cei mai buni marcatori pentru harghiteni au fost Majnov 7, Orban 5, Mihalcea 4, Sipos, Rusia şi Ferenczi, câte 3 goluri.

Tragerea la sorţi pentru meciurile din sferturi va avea loc pe 25 februarie.