Puteți susține ziarul Informația Harghitei și, implicit, această pagină de Internet

DUATLON: Tămîrjan – primul! | Informația Harghitei - jurnal independent
vineri , 29 martie 2024
Home » Sport » DUATLON: Tămîrjan – primul!
DUATLON: Tămîrjan – primul!

La Tg. Mureş şi în zonă au avut loc, la începutul săptămânii, întrecerile de duatlon din cadrul Campionatelor Europene Multisport.

Sportivul din Miercurea Ciuc Robert Tămîrjan a câştigat, marţi, la Sovata, cursa de cros-duatlon, rezervată para-atleţilor, la categoria PTS 4.

Pe o căldură sufocantă, Tămîrjan a încheiat cursa (3,5 km alergare, 10,2 km şi 1,8 km tot alergare) într-o oră, 5 minute şi 3 secunde, fiind urmat pe podium de reprezentantul Ungariei, Czene Gábor.

În continuare au loc Campionatele Europene de duatlon, cu participarea a peste 3.000 de sportivi din 30 de ţări, unde sunt prezenţi şi sportivi de la CSM Miercurea Ciuc. Antrenată de Norbert Trandafir, Erőss Hanna (foto) a obţinut un merituos loc II (1.250 m alergare, 4,5 km ciclism şi 750 m alergare), care a concurat la categoria de vârstă 13 ani.

Azi va intra în concurs şi Balogh Henrietta, la proba de aquatlon (16 ani).