Consiliul Local al municipiului Miercurea-Ciuc a adoptat noile valori ale impozitelor locale
- Persoanele care au achitat deja obligații pe acest an și beneficiază de scutiri au mai multe opțiuni de recuperare a sumelor
În cadrul ședinței extraordinare de miercuri, Consiliul Local al municipiului Miercurea-Ciuc a integrat facilitățile garantate prin Ordonanța de Urgență a Guvernului nr. 9/2026 în hotărârea privind stabilirea impozitelor locale pentru anul în curs. Astfel, persoanele cu dizabilități vor beneficia din nou de reduceri, iar toate cotele adiționale de impozitare vor fi reduse la nivelul minim legal.
Persoanele cu handicap grav vor beneficia de o reducere de 50% la impozitul pentru locuința de domiciliu și pentru un autoturism cu capacitatea cilindrică sub 2.000 cm³, iar cele cu handicap accentuat vor beneficia de o reducere de 25%.
Potrivit datelor furnizate de către Primăria Miercurea-Ciuc, în municipiu sunt aproximativ o mie de persoane cu dizabilități.
Reducerea impozitelor, se precizează de către administrația locală, va deveni efectivă după actualizarea bazelor de date de către operatorul software-ului fiscal. În cazul persoanelor cu dizabilități este necesar mai mult timp, deoarece anterior gradele de handicap nu erau împărțite în două categorii, grav și accentuat. Direcția Taxe și Impozite va lucra în zilele următoare și la această reclasificare. După finalizarea actualizărilor, contribuabilii vor fi informați asupra modificărilor.
Ordonanța de urgență a Guvernului oferă posibilitate de reduceri pentru clădirile vechi: 15% pentru cele mai vechi de 50 de ani, respectiv de 25% pentru cele mai vechi de 100 de ani. Primăria municipiului afirmă că această măsură sprijină locuitorii caselor individuale și ai blocurilor construite înainte de 1976, precum și proprietarii caselor civile construite înainte de 1926.
În cazul impozitului pe terenuri nu apar modificări, deoarece anterior nu au fost aplicate cote adiționale care să poată fi reduse.
„Cea mai importantă schimbare, care afectează cel mai mare număr de contribuabili, vizează impozitul pe vehicule. În Miercurea-Ciuc, pentru autoturisme se aplica de mulți ani o cotă adițională de 40%. Ordonanța guvernamentală a permis modificarea acesteia între 0% și 100%, iar consiliul local a decis eliminarea ei. Astfel, impozitul local stabilit la sfârșitul lunii decembrie anul trecut pentru toate autoturismele se reduce cu 40%. Măsura se aplică și autoturismelor hibride, iar pentru mașinile electrice rămâne taxa unică de 40 de lei. Conform noii metodologii, în funcție de normele de emisii poluante, în multe cazuri impozitul auto pentru 2026 poate fi chiar mai mic decât cel din anul precedent”, se arată de către Primăria municipiului Miercurea-Ciuc.
Administrația publică locală mai precizează că persoanele care au efectuat deja plăți pentru acest an au mai multe posibilități, după cum urmează:
- dacă au plătit pentru primul semestru, diferența va fi transferată automat către semestrul al doilea;
- dacă au achitat integral pe tot anul și au alte obligații fiscale locale, suma plătită în plus va fi folosită pentru compensare;
- dacă au achitat integral și nu au alte datorii, pot solicita restituirea sumei în plus sau pot lăsa suma în bugetul local, aceasta urmând să fie scăzută din impozitele aferente anului 2027.
Cererile de restituire vor fi acceptate începând cu luna aprilie, iar detalii suplimentare privind procedura vor fi comunicate ulterior.
Impozitele locale pot fi achitate cu o reducere de 10% până la data de 31 martie. (L.C.)
