Borboly Csaba îndeamnă 28 de judeţe mai puţin dezvoltate să participe la consultarea Comisiei Europene privind simplificarea reglementărilor din domeniul locuirii

Borboly Csaba, vicepreşedinte al Consiliului Judeţean Harghita şi membru al Comitetului European al Regiunilor, îndeamnă autorităţile şi locuitorii din 28 de judeţe ale României mai puţin dezvoltate să participe la consultarea Comisiei Europene privind simplificarea reglementărilor din domeniul locuirii, care este deschisă până în 30 septembrie. Rezultatele acestei consultări vor sta la baza pachetului legislativ de simplificare pentru locuinţe (Housing Simplification Package), pregătit pentru 2027.
Potrivit unui comunicat de presă remis de cabinetul vicepreşedintelui Consiliului Judeţean Harghita, Borboly Csaba, „România are, conform clasificării europene actuale, un grup restrâns de judeţe considerate dezvoltate şi o majoritate covârşitoare de judeţe încadrate ca fiind mai puţin dezvoltate”. „Aceste judeţe, indiferent dacă sunt situate în zone montane, rurale sau la periferia marilor centre urbane, se confruntă cu provocări similare: proceduri de autorizare lente, lipsă de capacitate tehnică la nivel local, fond locativ vechi şi greu de renovat şi acces limitat la finanţare pentru tineri”, se precizează în comunicat.
Borboly Csaba susţine că, dacă din aceste judeţe nu ajung suficiente răspunsuri la Comisia Europeană, regulamentul final riscă să fie construit pe realitatea marilor oraşe dezvoltate, iar particularităţile zonelor rurale şi montane să rămână, din nou, invizibile.
Conform sursei citate, Comisia Europeană solicită exemple concrete: ce regulă, procedură sau lipsă de capacitate a cauzat întârzieri sau costuri suplimentare la construcţie sau renovare şi ce soluţie practică ar ajuta.
În practică, se precizează în comunicat, nu sunt solicitate reguli de siguranţă mai slabe, reducerea protecţiei mediului sau diminuarea standardelor de patrimoniu. „Este nevoie de proceduri administrative proporţionale, predictibile şi simplificate, astfel încât o comunitate mică să nu fie tratată cu aceleaşi bariere birocratice ca un proiect imobiliar de amploare dintr-un oraş mare. Localnicii, autorităţile locale, arhitecţii, întreprinderile din construcţii şi organizaţiile civice din toate cele 28 de judeţe mai puţin dezvoltate pot contribui direct la acest proces”, se menţionează în comunicat.
Până în prezent, Borboly Csaba, în calitate de vicepreşedinte al Consiliului Judeţean Harghita şi membru al Comitetului European al Regiunilor, a solicitat direct, în plenara CoR din 2 iulie 2026, ca planurile de acţiune privind locuirea să fie construite pornind de la realitatea locală, nu impuse de sus în jos. De asemenea, „la 13 martie 2026, acesta a propus conducerii Consiliului Judeţean elaborarea unei Strategii Judeţene de Locuire Accesibilă 2035, iar pe 28 iulie 2026 a fost pregătit un proiect de hotărâre pentru un Plan de Acţiune Judeţean privind Locuirea, în contextul în care negocierile bugetului UE 2028-2034 şi revizuirea Strategiei Naţionale de Locuire au loc chiar acum”.
Consultarea Comisiei Europene pe tema simplificării reglementărilor din domeniul locuirii a fost iniţiată la 1 iulie, iar opiniile pot fi transmise până la 30 septembrie, accesând acest link: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/18658-Housing-supply-and-affordability-regulatory-simplification-_en.
„Cu cât mai multe judeţe mai puţin dezvoltate din România participă cu exemple reale, cu atât mai mare este şansa ca regulile viitoare să reflecte şi realitatea lor, nu doar pe cea a marilor oraşe”, a transmis Borboly Csaba.
