Aproape 150 de mesaje RO-ALERT emise în Harghita din cauza urşilor
- Preşedintele Consiliului Judeţean Harghita solicită intervenţia autorităţilor naţionale şi europene în problema urşilor
Judeţul Harghita se confruntă cu o creştere alarmantă a incidentelor provocate de urşii bruni în localităţi. Conform unui comunicat emis de Biroul de presă al Consiliul Judeţean Harghita, autorităţile au transmis, în perioada ianuarie-iunie, 148 de avertizări prin sistemul RO-ALERT.
„Potrivit preşedintelui Consiliului Judeţean Harghita, Bíró Barna-Botond, situaţia actuală impune măsuri urgente şi o regândire a cadrului legislativ privind prevenţia şi intervenţia în cazul conflictelor dintre oameni şi carnivorele mari. În acest context, preşedintele Consiliului Judeţean îşi exprimă sprijinul pentru demersurile ministrului interimar al agriculturii, Tánczos Barna, şi ale UDMR”, se arată în comunicat.
Pentru că gestionarea relaţiei dintre oameni şi marile carnivore a depăşit nivelul unei probleme strict locale, conducerea Consiliului Judeţean Harghita a trimis notificări oficiale către preşedintele României, Nicuşor Dan, şi către ministrul mediului, apelor şi pădurilor, Diana Buzoianu. Documentele descriu realitatea din teren, impactul direct asupra comunităţilor şi subliniază importanţa adoptării unor măsuri care să refacă echilibrul necesar între conservarea naturii şi protejarea vieţii umane.
Acţiunile instituţiei s-au extins şi pe plan extern. Reprezentanţii judeţului au trimis memorii către europarlamentarii Winkler Gyula şi Vincze Lóránt, dar şi către preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen. Prin aceste demersuri se urmăreşte atragerea unei implicări directe din partea structurilor de la Bruxelles în managementul crizelor repetate apărute din cauza prezenţei urşilor în zonele locuite.
În textul trimis executivului european se specifică faptul că mecanismele actuale de care dispun autorităţile locale şi naţionale nu mai sunt suficiente pentru a face faţă amplorii acestui fenomen. Numărul mare de incidente şi presiunea psihologică asupra locuitorilor impun revizuirea politicilor comunitare şi adaptarea lor la specificul zonelor unde numărul de urşi bruni a crescut considerabil în ultima perioadă.
„Consiliul Judeţean Harghita susţine în continuare identificarea unor soluţii care să asigure atât protejarea biodiversităţii, cât şi siguranţa cetăţenilor, astfel încât relaţia dintre om şi natură să poată fi gestionată într-un mod echilibrat şi responsabil”, a precizat sursa citată. (E.Ş.)
