Campanie ADR

Staţiunea Borsec îşi consolidează poziţia în turismul balnear după succesul de la Destinaţia Anului 2026

0

Staţiunea balneară Borsec reînvie spiritul turismului de sănătate din România, confirmându-şi statutul de excelenţă la nivel naţional. Recent, localitatea a cucerit locul al doilea la categoria „Staţiuni Balneare” în cadrul competiţiei Destinaţia Anului 2026, un proiect dedicat promovării celor mai puternice branduri turistice din România şi Republica Moldova.

Pentru administraţia locală şi comunitate, această distincţie reprezintă validarea eforturilor pe termen lung şi o garanţie a dezvoltării viitoare. În acest context, autorităţile locale subliniază importanţa momentului pentru comunitate. „Suntem mândri că munca depusă de-a lungul anilor îşi arată roadele, mai ales în ochii turiştilor. Acest rezultat ne motivează să continuăm proiectele de dezvoltare şi să menţinem standardele care ne-au adus în topul staţiunilor balneare din România”, a declarat publicaţiei noastre primarul staţiunii, Mik József.

Succesul nu este însă unul întâmplător. Borsec s-a aflat printre finaliştii competiţiei încă din anul 2024, iar parcursul din acest an a inclus momente în care staţiunea s-a clasat în primele cinci preferinţe. Această evoluţie constantă a impulsionat o promovare mai vizibilă şi o conştientizare mai clară a atuurilor locale. Dincolo de strategia de management, elementele fundamentale rămân cele dăruite de natură. „Cel mai important rol l-au avut resursele naturale şi serviciile balneare oferite de staţiune, în special apa minerală, tratamentele şi aerul curat, care reprezintă principalele motive pentru care turiştii aleg Borsec”, a precizat primarul.

Efectele premiului încep deja să se simtă, titlul fiind integrat activ în toate canalele de comunicare ale staţiunii, de la reţelele de socializare şi programele culturale, până la materialele informative fizice. Strategia de promovare pentru perioada următoare include campanii săptămânale pe platformele Facebook, Instagram şi TikTok, utilizarea de materiale video şi dezvoltarea de parteneriate cu alte destinaţii. Momentul este considerat ideal din punct de vedere economic, odată cu apropierea sezonului estival, un context prielnic ce va contribui la creşterea interesului pentru staţiune. „Distincţia ne situează foarte bine în clasament, oferindu-ne vizibilitate şi recunoaştere. În următoarea perioadă, contextul este unul prielnic, deoarece începe sezonul estival, ceea ce va contribui şi mai mult la creşterea interesului pentru staţiune şi la valorificarea acestei recunoaşteri”, menţiona edilul.

Unul dintre marile obiective ale staţiunii este eliminarea sezonalităţii şi transformarea Borsecului într-o destinaţie atractivă pe tot parcursul anului. Un pilon central în acest demers îl reprezintă centrul Fontana Spa & Balneo Borsec, funcţional din iarna anului 2022, care a început deja să prelungească durata şederii vizitatorilor şi să consolideze afluxul de turişti atât în sezonul cald, cât şi în cel de iarnă.

Pentru a susţine această creştere, infrastructura locală trece prin transformări majore, susţinute de fonduri guvernamentale şi europene. „Am început construcţiile la Parcul de agrement cu alte 12 atracţii pentru turişti, pe lângă bobul de vară, cu finanţare de la Ministerul Economiei/Turismului. Reabilităm toate izvoarele de ape minerale din localitate (chiar în momentul de faţă sunt în curs de reabilitare 4 izvoare şi anul viitor continuăm cu restul izvoarelor). Avem câştigat un proiect prin POR care cuprinde reabilitarea pieţei din staţiune, construirea unui pavilion mare deasupra izvorului de apă minerală nr. 4, la intrare în localitate şi construirea unui parc tematic cu machete a pavilioanelor de izvoare cu ape minerale din lume. Pregătim proiecte pentru pistă de karting cu maşini electrice, vrem să extindem spa-ul şi centrul balnear Fontana, ne apucăm anul acesta de construirea unui bazin de înot prin program CNI, lângă pârtia de schi. Bineînţeles, pregătim şi alte proiecte pe viitor care vizează crearea mai multor servicii turistice”, a spus Mik József.

Această renaştere a staţiunii se bazează pe o colaborare strânsă între sectorul public şi cel privat. Înfiinţarea taxei speciale de promovare şi operaţionalizarea Organizaţiei de Management al Destinaţiei (OMD) Borsec au unit forţele primăriei cu cele ale hotelierilor şi investitorilor în agrement. Administraţia locală explică faptul că această sinergie urmăreşte optimizarea resurselor naturale şi diversificarea formelor de turism, de la cel balnear şi cultural, până la ecoturism şi sport. „Obiectivele noastre comune sunt creşterea gradului de valorificare a resurselor turistice naturale şi antropice ale staţiunii, promovarea turismului balnear, de sănătate, ecoturismului, turismului cultural, sportiv şi de agrement, creşterea notorietăţii brandului turistic Borsec, precum şi atragerea unui număr mai mare de turişti şi prelungirea duratei sejurului”, a precizat primarul. Totodată, se urmăreşte dezvoltarea unei oferte integrate, promovarea tradiţiilor şi asigurarea unei prezenţe constante în mass-media.

Privit în ansamblu, succesul local se conectează direct la o strategie regională mult mai amplă, coordonată de OMD Harghita. Această colaborare extinsă permite localităţii să fie integrată unitar în promovarea de la nivelul întregului judeţ, beneficiind direct de platforma oferită de Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară Harghita, prin Visit Harghita.

Prin intermediul acesteia, Borsec a fost pus în valoare în campanii tematice majore, cum au fost cele dedicate Anului Sănătăţii sau Anului Adrenalinei. Rolul esenţial al acestei structuri judeţene este de a impulsiona turismul local prin creşterea notorietăţii brandului regional, punerea în valoare a patrimoniului natural şi atragerea unui număr mai mare de vizitatori, oferind staţiunii o vizibilitate sporită şi argumente suplimentare pentru prelungirea sejururilor.

Această asociere strategică aduce beneficii importante şi în perspectiva anului 2027, când judeţul Harghita va purta titlul oficial de Regiune Gastronomică a Europei. Pregătirile comune au generat rezultate pozitive încă din 2025, un exemplu clar fiind prezenţa cu un stand gastronomic unitar la Târgul de Turism al României. Pentru operatorii turistici din Borsec, acest context reprezintă o oportunitate excelentă de a participa la acţiuni colective de promovare, asigurându-şi o poziţie solidă pe harta europeană a destinaţiilor gastronomice şi reprezentative.

Pe lângă tratamente şi natură, Borsec mizează masiv pe turismul de eveniment. Festivalul Nostalgic, Cea1 Borsec şi Zilele Oraşului aduc anual mii de vizitatori care descoperă tradiţiile, gastronomia şi cultura locală, transformând staţiunea într-un punct de reper pe harta festivalurilor din ţară şi din străinătate.

În final, invitaţia adresată celor care nu au trecut încă pragul acestei destinaţii poartă amprenta unei promisiuni de linişte şi regăsire în mijlocul naturii.

„Staţiunea Borsec este locul în care ai senzaţia că vacanţa nu se termină niciodată şi nici nu îţi doreşti să se termine. Liniştea pe care o găseşti în mijlocul naturii se transmite şi în interiorul fiecăruia dintre noi, iar acest lucru este poate cel mai valoros atunci când petreci timp alături de familie sau prieteni. Indiferent de vârstă, la Borsec poţi trăi experienţe memorabile şi momente de relaxare în inima depresiunii, în apropierea izvoarelor de apă minerală carbogazoasă şi a pădurilor care înconjoară staţiunea. Alegeţi o destinaţie care oferă o gamă variată de servicii de tratament, wellness şi relaxare, dar şi oportunităţi pentru cei care caută aventură şi adrenalină. Borsec îmbină armonios sănătatea, natura şi recreerea, oferind motive să reveniţi în orice anotimp”, a transmis primarul turiştilor.

EMILIA ŞERDEAN

Comentarii:

comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.