Persoană surprinsă sub un mal de pământ surpat
O persoană a ajuns la Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc, astăzi, după ce a fost surprinsă sub pământ, până la nivelul picioarelor, în timp ce săpa un șanț. Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) „Oltul” al județului Harghita a informat că la fața locului s-au deplasat două echipaje de pompieri din cadrul Detașamentului Miercurea-Ciuc, cu un autocamion și o autospecială de intervenție, precum și un echipaj SAJ cu medic, fiind solicitat în sprijin și containerul multirisc.
Victima a fost extrasă, conștientă, și preluată de ambulanța Serviciului de Ambulanță Județean (SAJ), care a transportat-o la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc, pentru îngrijiri medicale de specialitate, a mai precizat ISU Harghita.
