Campanie ADR

35 de ani de la eliberarea de comunism
Revoluţia din 1989, văzută în paginile ziarului nostru (I) 0

Ziarul Informaţia Harghitei deschidea ediţia din 23 decembrie 1989 (era o zi de sâmbătă) cu mesajul: „TRĂIASCĂ ROMÂNIA, TRĂIASCĂ POPORUL NOSTRU LIBER, DEMN, INDEPENDENT”.

Colectivul redacţional din acea perioadă îşi cerea scuze cititorilor pentru cenzura la care a fost supusă presa în cele două decenii şi jumătate de regim Ceauşist:

Victoria poporului, victoria libertăţii, a dreptăţii şi adevărului

Ţara întreagă cunoaşte evenimente de mare sărbătoare, ce vor rămâne neşterse în istoria neamului românesc: poporul şi-a spus cu hotărâre vrerea de a dărui României adevărata sa demnitate naţională, alungând clica Ceauşescu care, timp de aproape două decenii şi jumătate, a ţinut ţara sub teroare şi minciună, sărăcindu-i bogăţiile materiale şi spirituale, privând poporul de cele mai elementare condiţii de viaţă.

Obligată să slujească unei cauze nedemne, presa a fost determinată să poleiască prin minciună o „epocă” de dictatură, crime şi silnicii, de privaţiuni şi nedreptăţi, fapt pentru care şi ziarul nostru se consideră obligat să ceară scuze miilor de cititori, alături de care s-a aflat, însă, întotdeauna, căutând – atâta cât i-a fost în putinţă – să le oglindească năzuinţele. Fără să o poată exprima deschis, ziariştii au cunoscut, poate mai bine decât alţii, necazurile şi vrerile oamenilor muncii. De aceea, alături de întregul nostru popor, ei se vor strădui să dea înţelesul cel mai adânc sensului nobilului cuvânt ce a înflorit în aceste zile pe buzele milioanelor de oameni ai muncii din ţara noastră: LIBERTATE, angajându-se să slujească adevărul, reala democraţie, să se afle întotdeauna în slujba poporului.

Trăind imensa bucurie a victoriei ce a răsărit în această zi istorică de 22 decembrie, alături de întregul nostru popor, presa românească, şi odată cu ea ziarul nostru, se face mesagerul acelor oameni de înaltă şi adevărată simţire patriotică, care, în aceste momente de grea luptă, au dovedit curaj şi abnegaţie, necruţându-şi viaţa pentru înlăturarea tiraniei şi câştigarea libertăţii României. În această situaţie ne alăturăm chemării Consiliului Naţional şi Consiliului Judeţean Provizoriu al Frontului Salvării Naţionale, cerând tuturor locuitorilor judeţului Harghita ca, într-o deplină unitate de simţire şi acţiune, să asigure buna desfăşurare a întregii vieţi economico-sociale şi, într-un calm desăvârşit, dovedind ordine şi disciplină, să ne facem datoria cu conştiinciozitate la locul de muncă, apărând bunurile obşteşti, care, acum, au devenit cu adevărat ale noastre, ale poporului. Cu raţiune şi discernământ va trebui să înlăturăm orice provocare, orice tendinţă de slăbire a unităţii naţiunii noastre, orice acte care ar aduce prejudicii acestei mari biruinţe a poporului, a României devenită cu adevărat liberă.

Libertatea şi democraţia trebuie apărate şi întărite prin munca şi lupta noastră, a tuturor! (REDACŢIA)

În 22 decembrie 1989 se forma Consiliul Judeţean Provizoriu Harghita al Frontului Salvării Naţionale, care avea în componenţă 11 membri:

Formarea Consiliului Judeţean Provizoriu Harghita al Frontului Salvării Naţionale

Ieri (n.a. – 22 decembrie 1989), în Miercurea-Ciuc, s-a format Consiliul Judeţean Provizoriu Harghita al Frontului Salvării Naţionale, compus din 11 membri. În fruntea Consiliului a fost ales Pataki Emeric. În piaţa centrală s-a dat citire Apelului Consiliului, primit cu neţărmurit entuziasm, bucurie şi ovaţii, de mulţimea prezentă.

Tot în ziarul din 23 decembrie se făcea apel pentru unitatea românilor şi maghiarilor, nefiind momentul răzbunării persoanelor sau al actelor de vandalism:

Să dăm dovadă de înţelepciune

În această zi cu adevărat istorică, în care, prin grele jertfe de sânge, poporul nostru şi-a recâştigat adevărata libertate, să ne bucurăm împreună, români şi maghiari, cu toţii fiii acestui pământ, pe care ne-am născut şi pe care au trăit moşii şi strămoşii noştri!…

Să ne bucurăm, dar să nu uităm a da dovadă de înţelepciune!… Să fim calmi, lucizi, demni de acest moment cu adevărat istoric, pe care avem fericirea să-l trăim şi să-l înfăptuim împreună!

S-au săvârşit destule ilegalităţi, destule acte nedemne, de-a lungul unei întregi epoci de dictat şi samavolnicii! Cei care le-au săvârşit vor trebui să răspundă în faţa legii şi a poporului pentru faptele lor!

Nu trebuie să ne facem singuri dreptate! Nu e timpul răzbunărilor personale şi nici al actelor de vandalism, pe care unii indivizi certaţi cu cele mai elementare reguli de conduită cetăţenească, aflaţi şi sub influenţa consumului de băuturi alcoolice, sunt tentaţi a le săvârşi.

Să ne unim cu toţii, să dăm dovadă de spirit civic şi patriotic, să acţionăm energic spre a apăra noua ordine, puterea populară adevărată, spre a trăi din plin bucuria acestei măreţe victorii pe care am obţinut-o!

Vineri, 22 decembrie (n.a. – 1989), la ora 16:30 s-a constituit Consiliul Frontului Salvării Naţionale din România, al cărui principal obiectiv îl constituie pregătirea trecerii spre o viaţă democratică.

Primul-ministru şi întregul guvern şi-au dat demisia.

Din Consiliul Frontului Salvării Naţionale fac parte comandanţi militari, necompromişi în timpul dictaturii Ceauşescu, muncitori, studenţi ce s-au aflat în fruntea luptei pentru răsturnarea vechiului regim, intelectuali.

Comentarii:

comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.