Puteți susține ziarul Informația Harghitei și, implicit, această pagină de Internet
prin direcționarea către Fundația „Adevărul Harghitei”
a până la 3,5% din impozitul datorat.

HANDBAL: Odorheienii au remizat în Timişoara | Informația Harghitei - jurnal independent
joi , 25 aprilie 2024
Home » Sport » HANDBAL: Odorheienii au remizat în Timişoara
HANDBAL: Odorheienii au remizat în Timişoara

Miercuri după-amiaza, în etapa a 23-a a Ligii Naţionale, HC Odorhei a jucat pe terenul formaţiei Poli Timişoara. Prima parte a fost echilibrată, şi chiar dacă bănăţenii au fost mai tot timpul în avantaj, odorheienii au reuşit în repetate rânduri să egaleze şi, astfel, să nu le permită gazdelor să se distanţeze.

Harghitenii au preluat prima oară conducerea în minutul 21, dar scorul la pauză a fost egal 16.

Începutul reprizei a doua a fost una bună pentru tripleta Maksim Baranau – Vitaly Komogorov – Cristian Ghiţă, golurile acestora distanţându-i pe harghitenei şi la 3 goluri faţă de timişoreni. În minutul 55, HC Odorhei conducea cu 30-27, iar cele 3 goluri le dădeau motive întemeiate să spere la victorie. Însă în ultimele ale partidei, echipa pregătită de Vlad Caba a marcat doar o dată, iar Poli Timişoara a făcut-o de 4 ori.

Scor final Poli Timişoara – HC Odorheiu-Secuiesc 31-31 (16-16). Pentru harghiteni, cele mai multe goluri le-au dat Baranau (10), Ghiţă (7), Komogorov (5) şi Szász (4).

Următorul meci al odorheienilor va fi luni, 20 martie, pe teren propriu, împotriva liderului Dinamo Bucureşti. Partida va începe la ora 18:00 şi va fi televizată de Dolce Sport şi Digi Sport.