Puteți susține ziarul Informația Harghitei și, implicit, această pagină de Internet
prin direcționarea către Fundația „Adevărul Harghitei”
a până la 3,5% din impozitul datorat.

FC Miercurea Ciuc a înscris 6 goluri în primul meci de pregătire | Informația Harghitei - jurnal independent
sâmbătă , 20 aprilie 2024
Home » Sport » FC Miercurea Ciuc a înscris 6 goluri în primul meci de pregătire
FC Miercurea Ciuc a înscris 6 goluri în primul meci de pregătire

După reunirea lotului, FC Miercurea Ciuc a disputat şi un prim meci de pregătire, cu Şomuz Fălticeni, o echipă din al treilea eşalon fotbalistic.

În prima repriză, jucătorii pregătiţi de Valentin Suciu au reuşit să înscrie o singură dată, prin Norbert Pintér, în minutul 8. La pauză, tehnicianul ciucanilor a schimbat întreaga echipă, iar asta s-a văzut şi pe teren. Mai întâi, Juan Bouza şi András Mészáros au dus scorul la 3-0. Apoi, chiar dacă echipa din Fălticeni a revenit în joc prin două reuşite în minutele 68 şi 69, ciucanii şi-au consolidat victoria în ultimele 10 minute, când au marcat Szufian Dzsebari, din nou Juan Bouza şi Szilárd Bujdosó.

FC Miercurea Ciuc a început în formula: Lászlo Rybanszky – Raul Palmeş, Bonifác Csonka, Soufiane Jebari, David Bor, Cătălin Savin, Botond Szóndi, Nórbert Pinter, Andor Szabó, Marius Barabás, Toni Suciu.

Au mai jucat: Szilárd Gyenge, Albert Hunor – Rareş Takács, Dávid Kelemen, Claudiu Apró, Salvatore Marrone, Attila Csűrös, Szufian Dzsebari, Schieb Marvin, Szilárd Bujdosó, András Mészáros, Juan Bouza.

Astăzi, ciucanii au programat un alt meci amical, cu Corona Braşov, echipă aflată tot în Liga a III-a, după care echipa va pleca în Antalya, unde, în perioada 24 ianuarie – 6 februarie, este programat un cantonament, dar şi mai multe meciuri de pregătire.